Wizyta w Instytucie Języka Niemieckiego

Gimnazjum w Staniątkach. Staniątki

Kolejne obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych już za nami. W tym roku uczniowie Gimnazjum w Staniątkach świętowali tą ważną uroczystość w Instytucie Języka Niemieckiego w Krakowie – Goethe Institut.

Podczas Dni Otwartych Goethe Institut uczniowie naszego Gimnazjum mieli okazję zwiedzić międzynarodową wystawę zatytułowaną Spieltrieb - Instynkt Gry. Chociaż słowo "zwiedzić" niezupełnie oddaje charakter wystawy. Mogliśmy wszystkiego dotknąć, poczuć, przetestować, jak na interaktywny projekt przystało. Nasz pobyt w Instytucie został podzielony na dwie części. Zaraz po przybyciu udaliśmy się na Sprachanimation – animacje językowe, czyli bardzo zabawne zajęcia, podczas których w aktywny sposób uczyliśmy się naszego ulubionego języka obcego – niemieckiego

Anna Długosz - Jewiarz

Nie sposób opisać wszystkich gier, z których mogliśmy skorzystać, więc poniżej prezentujemy zdjęcia, i opisy kilku gier, które wzbudzały największe zainteresowanie wśród młodzieży. Na fotografiach doskonale widać, że uczniom bardzo się podobało. Na zakończenie uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że nauka języka poprzez grę jest motywująca, angażuje uczucia i sprawia wiele radości!

AMAZING

„AMAZING“, to pierwszy labirynt sterowany głosem, przeznaczony dla dwóch graczy. Tylko poprzez zmianę wysokości tonu gracze mogą przechylić powierzchnię gry wzdłuż osi podłużnej lub poprzecznej i w ten sposób manewrować kulką. Labirynt można opanować tylko wówczas, gdy obydwaj śpiewający współpracują ze sobą i udaje im się uderzyć we właściwy ton.

SUPERPLEXUS INTERLACE – Michael McGinnis

Artysta z Kalifornii, Michael McGinnis, zajmuje się już od lat 70tych projektowaniem skomplikowanych labiryntów kulkowych. Pierwotnie dwupłaszczyznowe łamigłówki przekształcał w serię trójpłaszczyznowych ruchomych rzeźb. Ten rodzaj gry jest dla gracza nie lada wyzwaniem. Wymaga od niego ogromnej cierpliwości, wyobraźni przestrzennej i manualnej zręczności oraz wyczucia. Tylko wtedy udaje się kierować kulką w gąszczu labiryntu, który znajduje się wewnątrz ruchomego przezroczystego globusa. Niedoświadczonym graczom Superplexus może kojarzyć się niesamowitymi formami przestrzennymi M.C. Eschera. Gra rządzi się jednak prawami fizyki i w zasadzie powinno dać się ją rozwiązać.

SUCK THE BALLS!– Niklas Roy

"Suck the Balls!“ jest grą, której nie da się wygrać. Ta przestrzenna instalacja została specjalnie zaprojektowana przez „wynalazcę rzeczy niepotrzebnych“, Niklasa Roya, do klatki schodowej w mieszczącym się w Pałacu Potockich Goethe-Institut Krakau. Niczym nowoczesny Syzyf, gracz zmaga się daremnie z lawiną piłeczek, która oblewa go niczym prysznic. Na krótką chwilę piłeczki zassane przez powstałe podciśnienie znikają w kłębowisku 60 m rur, tuż nad głową gracza, aby za moment znów się „wylać” i ponownie zapełnić przestrzeń.

Już wkrótce kolejna wizyta w Goethe Institut! Serdecznie zapraszam.

Anna Długosz - Jewiarz

Gimnazjum w Staniątkach. Staniątki Gimnazjum w Staniątkach. Staniątki Gimnazjum w Staniątkach. Staniątki Gimnazjum w Staniątkach. Staniątki Gimnazjum w Staniątkach. Staniątki Gimnazjum w Staniątkach. Staniątki