Nasze zmagania z 'Panem Tadeuszem

Większość osób uważa „Pana Tadeusza” za trudną i mało ciekawą lekturę. Także nam- klasie 3B przyszło zmierzyć się z tą epopeją.

Na lekcjach, wśród jęków i narzekań nasza polonistka, Pani Ilona Damian starała się udowodnić, że "nie taki 'Tadeusz' straszny, jak o nim mówią". Przygodę z lekturą zaczęliśmy od wybrania fragmentów, które nas zaciekawiły. Odczytaliśmy je potem wspólnie (siedząc pod kocykami i stertą poduszek). Nie obyło się oczywiście bez odtańczenia poloneza i obejrzenia filmowej adaptacji książki w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na ostatnich dwóch lekcjach będących zwieńczeniem naszych zmagań z 'Tadeuszem' przenieśliśmy się niemal dosłownie na dwór Sopliców.

Zaczęliśmy od degustacji bigosu przygotowanego przez nasze koleżanki pod dowództwem babci Julki (był bardzo smaczny). Następnie poznaliśmy gatunki grzybów, które zbierano podczas grzybobrania. Podziwialiśmy również widokówki inspirowane opisami przyrody zawartymi w utworze. Karolina i Agata zaprezentowały stroje, w które mogłyby ubrać się ówczesne szlachcianki. Na koniec obejrzeliśmy propozycje reklam litewskiej kawy, którą zachwalał w swoim utworze Adam Mickiewicz. Odpowiedzialni za to byli Kajtek i Grzesiek oraz Iza i Agata. Jako podsumowanie, kilku chłopców zaprezentowało pantomimę złożoną z najlepszych (ich zdaniem) scen z utworu.

Myślę, że naszej Pani polonistce udało się przekonać uczniów, iż wystarczy odrobina kreatywności, by nawet jedna z trudniejszych lektur stała się czymś naprawdę ciekawym.

Gabriela Waś