W ŚWIECIE ABSURDU SŁAWOMIRA MROŻKA

23 maja 2016 r. w Niepublicznym Gimnazjum im. św. Wojciecha w Staniątkach o godz. 9:00 rozpoczął się III Szkolny Przegląd Teatralny. Został on zorganizowany w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej pt. „W świecie absurdu Sławomira Mrożka”.

Poszczególne klasy miały za zadanie przygotować sztukę teatralną w oparciu o wylosowane wcześniej opowiadanie Mrożka („Poezja”, Ostatni Husarz”, „Słoń”, „Lew”, „Wyznania o Zygmusiu”). Było to niezwykle trudne zadanie, gdyż wiadomo, że Sławomir Mrożek był mistrzem ironii i absurdu. Przed uczniami naszej szkoły stanęło wyzwanie, któremu bezdyskusyjnie sprostali. Przez kilka tygodni przygotowywaliśmy scenariusze, scenografie, mozolnie dopracowywaliśmy ruch sceniczny oraz staraliśmy się jak najlepiej wcielić się w swoje role, aby potem móc zaprezentować efekty swojej pracy przed nauczycielami, naszymi kolegami i koleżankami. Pracom jury przewodniczył aktor Teatru Ludowego – Paweł Kumięga. Nasze zmagania oceniała również dyrektor szkoły - Lila Dębosz i nauczycielka języka angielskiego - Monika Niziołek. Z niecierpliwością czekaliśmy aż pierwsza klasa wyjdzie na scenę. Pomimo tego, że byliśmy oceniani przez prawdziwego aktora, każdy z nas czuł się bardzo swobodnie. Byliśmy gotowi na podbicie desek naszego szkolnego teatru. Po raz kolejny zrozumieliśmy, jak wiele możliwości daje nam scena. Wystarczy się tylko na nią otworzyć, a wraz z tym przyjdzie kreatywność, pewność siebie oraz brak stresu. W oczekiwaniu na wyniki wysłuchaliśmy koncertu naszego kolegi - Piotrka Kiszki, który zaprezentował kilka utworów ze swojej nadchodzącej płyty „Wszystko OK.”. Ogłoszenie wyników było dla niektórych ogromnym zaskoczeniem. Paweł Kumięga na koniec udzielił nam profesjonalnych rad oraz zaszczepił ducha aktorstwa, który mamy nadzieję na zawsze zagości w murach naszej szkoły. Była to już trzecia tego typu innowacja pedagogiczna, którą będziemy kontynuować w następnych latach. Dziękujemy naszym polonistkom - Ilonie Damian i Annie Rolkiewicz za zorganizowanie przeglądu, Pawłowi Kumiędze za cenne rady do nas skierowane oraz wszystkim aktorom i zaangażowanym w te twórcze działania.

Aleksandra Chojnacka kl. 3a

W ŚWIECIE ABSURDU SŁAWOMIRA MROŻKAW ŚWIECIE ABSURDU SŁAWOMIRA MROŻKA